

Peste 34.000 de cazuri de îmbolnăviri cu noul Coronavirus s-au înregistrat, în ultimele 24 de ore, la nivel național, transmite Grupul de Comunicare Strategică. Acesta este cel mai mare număr de îmbolnăviri, raportate în 24 de ore, în România, de la începutul pandemiei. Datele Grupului de Comunicare Strategică mai indică și creșterea numărului de decese: 94.
Din totalul de 94 de pacienți decedați, 77 au fost nevaccinați și 17 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.
În spitalele din țară, în secțiile COVID sunt internați acum 7.348 de pacienți, cu 254 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 692 de persoane, cu 42 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 692 de pacienți internați la ATI, 585 sunt nevaccinați. Din totalul pacienților internați, 667 sunt minori, 655 fiind internați în secții, cu 19 mai mult decât în ziua anterioară și 12 la ATI, cu 5 mai mult decât în ziua anterioară.