Selectați pagina

De ce sa mergi la concertul tenorului Alessandro Safina. Artistul fără fițe, care iubește România pentru că aici și-a cunoscut sufletul pereche

De ce sa mergi la concertul tenorului Alessandro Safina. Artistul fără fițe, care iubește România pentru că aici și-a cunoscut sufletul pereche

Tenorul Alessandro Safina va susține un concert, joi seara, de la ora 20:00, pe scena Sălii Polivalente BT Arena din Cluj-Napoca. Într-o conferință de presă, artistul a povestit că România este casa lui, deoarece aici și-a cunoscut soția și tot aici i s-a născut fiul.

Șarmant, glumeț – cum îi stă bine unui italian, deschis la discuții, chiar și despre politicieni și fără fițe. Cam așa poate fi descris, în câteva cuvinte, tenorul Alessandro Safina. Întrebat ce preferințe extravagante are atunci când călătorește, pentru concerte, artistul a ridicat mirat din umeri

„Eu în camera de hotel am nevoie de apă, cafea și un ananas”, a spus Alessandro Safina

Safina a spus că obișnuiește să muncească atunci când alții sărbătoresc.

„Mie îmi place să muncesc când alții sărbătoresc. De Valentine’s Day, de 31 decembrie, de Crăciun. Și când și pentru politicieni, în campanii electorale. Dacă plătesc bine, cu plăcere”, a glumit Safina

Acompaniat de orchestra Operei Naționale Române din Cluj și alături de un număr impresionant de instrumentiști veniți special din Italia, sub bagheta noncoformistului geniu Lorenzo Passerini, concertul lui Alessandro Safina se anunță a fi unul cu adevărat grandios. Spectacolul „Canzoni D’Amore”! va cuprinde peste 20 de piese, printre care și cel mai recent single, Mare Mare, alte piese de succes ale sale, dar și coveruri internaționale.

Artistul nu a spus cu ce melodii va începe și va încheia concertul, motivând că va decide după repetiții.

Concert de Valentine’s Day

Cu două zile înainte de concert, biletele se vând la ofertă specială de Valentine’s Day: 1+1 gartuit și pot fi comandate online sau pot fi cumpărate din rețeaua Eventim.

Cine este Alessandro Safina?

Alessandro Safina nu este numai unul dintre artiștii preferați ai publicului român. A fost numit și tenorul preferat al Reginei Elisabeta a II-a a Marii Britanii, după o reprezentație de excepție susținută în fața Majestății Sale și a unor nume colosale ale muzicii pop-rock mondiale, precum Cher și Sir Elton John. Suverana i-a acordat onoarea de a interpreta, la Royal Variety Show din 2011, compoziția Music of the Night de Andrew Lloyd Weber.

Cu o carieră extraordinară în domeniul operei și cu abilitatea sa unică de a combina stilul clasic cu cel pop (este în top 3 ”tenori pop opera”), Alessandro Safina a concertat cu casa închisă pe cele mai importante scene ale lumii și a colaborat cu numeroși artiști internaționali, printre care: Elton John, Carlos Santana, Rod Stewart, Miriam Stockley, Sarah Brightman, José Carreras sau Mario Frangoulis.